Domowe tortille pszenne – sprawdzony i prosty przepis!
Kukurydza stanowi podstawę meksykańskiej kuchni. To z niej wytwarza się masę, a z tej – tortille – kukurydziane pieczywo, bez którego stworzenie wielu meksykańskich dań nie byłoby możliwe.
Nie inaczej jest meksykańską ucztą, którą będziecie w stanie przygotować samemu w domu, gdy wszystkie przepisy pojawią się na blogu. Tortilla jest niezbędna, jednak – z uwagi na trudność w dostaniu masy – przepis na tortille, który dla Was przygotowałem jej nie wykorzystuje. Dziś dowiecie się jak przygotować domowe tortille pszenne.
Dlaczego warto przygotować domowe tortille?
W sklepach z łatwością znajdziecie tortille pszenne. Sam też się nimi często posiłkuję, gdy brakuje czasu. Warto jednak pamiętać, że tym razem przygotowujemy iście meksykańską ucztę – z autentycznym guacamole, prawdziwą salsą pomidorową i innymi dodatkami. Domowe tortille w takim zestawieniu są niezbędne. Świeże, pachnące, jeszcze ciepłe i delikatne. No i przygotowując je samemu możemy zadecydować o ich średnicy – większej do quesadilli lub burrito, mniejszej do taco.
Dlaczego nie kukurydziane tortille?
Tradycyjne meksykańskie tortille przygotowywane są z kukurydzy. A właściwie z masa de maiz – masy kukurydzianej. Wydawać by się mogło, że do jej przygotowania wystarczy zwykła mąka kukurydziana. Otóż nie. Masa de maiz lub po prostu masa to ciasto z utartej kukurydzy, którą wcześniej gotuje się w roztworze z wodorotlenku wapnia o odczynie zasadowym. Proces ten wpływa na białka znajdujące się w ziarnach kukurydzy, ułatwia ich mielenie, podnosi walory smakowe i wartości odżywcze.
Masa de maiz jest gotowym ciastem, z którego można przygotowywać tortille czy tamales. Po wysuszeniu i zmieleniu, masa zmienia się w masa harina, czyli formę mąki, do której wystarczy dodać wody, żeby nadać jej pierwotnej formy. Masa harina jest do dostania w wyspecjalizowanych sklepach, więc z pewnością przepis na tortille kukurydziane również pojawi się na blogu. Na razie postawiłem jednak na wersję pszenną, którą przygotujecie z łatwo dostępnych składników.
Domowe tortille pszenne – składniki na ok. 30 szt.:
- 900 g mąki pszennej
- 160 g smalcu wieprzowego
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 10 g soli
- 0,5 l wody
Przygotowanie ciasta na tortille pszenne rozpoczynamy od zagotowania wody. Wsypujemy do niej odmierzoną porcję soli i dobrze mieszamy, żeby w pełni się rozpuściła.
Odmierzoną porcję mąki i proszku do pieczenia wsypujemy do dużej miski, w której będziemy w stanie zagnieść ciasto na tortille. Dodajemy do nich smalec i mieszamy go z mąką rozgniatając palcami. Chodzi o jak największe rozdrobnienie smalcu w mące – na koniec nie powinno być widać żadnych dużych kawałków.
Jako, że ciasto na domowe tortille pszenne będziemy ugniatać ręką woda nie powinna być gotująca. Mimo wszystko nie powinna za bardzo ostygnąć – im cieplejsza, tym lepiej (jak z ciastem na pierogi). Do miski wlewamy ¾ przygotowanego roztworu, mieszamy i ugniatamy ciasto. Jeżeli widzimy, że ciasto jest zbyt twarde, dolewamy odrobinę pozostałej wody. Ugniatamy do momentu aż powstanie jednolita, zwarta, elastyczna i jędrna gładka masa. Ciasto na tortille zawijamy dokładnie w folię spożywczą – tak, żeby powietrze nie dochodziło i odstawiamy na minimum 20 minut.
Jak smażyć domowe tortille pszenne?
Gdy ciasto odpocznie jest gotowe do użycia. Normalnie, do formowania tortilli używa się specjalnych maszynek, które ułatwiają przygotowanie. Zakładam, że takiej maszynki nie macie. Spokojnie – ja też. W zupełności wystarczy wałek.
Ciasto dzielimy na porcje. Do przygotowania tortilli o średnicy nadającej się do taco wystarczy ok. 40 gramów (na większe tortille potrzeba ok. 100 g). Z odmierzonej porcji ciasta formujemy kulkę. Uformowane kulki odstawiamy na bok i przykrywamy folią spożywczą, żeby nie wyschły.
Kulkę rozwałkowujemy następnie na cienki, okrągły placek o grubości ok. 2-3 mm. Ciasto nie powinno być zbyt grube, nie powinno być też zbyt cienkie. W celu uniknięcia przyklejenia do stolnicy/blatu lub wałka kulkę można umieścić pomiędzy dwoma kawałkami grubej folii (ja użyłem przeciętego z jednej strony folii do pakowania próżniowego).
Uformowany placek kładziemy na dobrze rozgrzaną – ważne! – i suchą patelnię na ok. 1-2 minut z każdej strony. Upieczone domowe tortille pszenne układamy na stos i owijamy czystą ściereczką kuchenną, która nie tylko pomoże zachować ciepło, ale i wilgoć. Tortille najlepiej przygotowywać tuż przed podaniem.
Wyświetl ten post na Instagramie