Lasagne – przepis na lasagne z mięsnym ragu à la bolognese
Lasagne, włoska zapiekanka makaronowa to danie, które imponuje. Warstwy makaronu lasagne, mięsne ragu, sos beszamelowy i ser mieszają się ze sobą tworząc potrawę, która opanowała cały świat. Dziś mam dla Was przepis na lasagne à la Pan Zwałka.
Pomińmy wstęp o prostocie kuchni włoskiej. Pomińmy zdania poświęcone soczystym pomidorom dojrzewającym w śródziemnomorskim słońcu, ziołom smaganym wiatrem, oliwom i serom najwyższej jakości i najlepszym sosom do makaronów. To co najlepsze w kuchni włoskiej znajdziemy bowiem w lasagne.
Dla tych, którzy nie wiedzą (są w ogóle tacy?!), oryginalna lasagne to warstwy makaronu, ragu (sosu) bolognese, białego sosu beszamelowego, mozzarelli i parmezanu zapieczone w formie. Przeglądając sieć można natrafić na wiele przepisów, które zaskoczyłyby samych Włochów. Pieczarki, kukurydza (tfu!), groszek i inne dodatki, od których włos jeży się na głowie.
Zanim przejdziemy dalej ostatnie słowo wyjaśnienia. Przepis na lasagne, który znajdziecie poniżej inspirowany jest oryginalnym przepisem na lasagne bolognese. Starałem się trzymać wskazówek, które znalazłem w zagranicznych źródłach (oh grazie, signor Gennaro Contaldo!), ale pozwoliłem sobie na kilka ustępstw – zwłaszcza w przypadku sosu bolognese.
Przepis na lasagne z mięsnym ragu à la bolognese
Przygotowanie lasagne może być czasochłonne, dlatego pracę warto podzielić na 3 etapy poświęcone każdemu z elementów – ragu, sosowi beszamelowemu oraz złożeniu lasagne w ostateczną formę. Przepis na lasagne à la Pan Zwałka pozwala przygotować dwie średnie foremki (porcja dla ok. 8 osób).
Sos à la bolognese – składniki, przygotowanie
- 1 cebula żółta
- 1 cebula czerwona
- 2 łodygi selera naciowego
- 2 średnie marchewki
- 5 ząbków czosnku
- 2 gałązki świeżej bazylii
- Puszka pomidorów krojonych
- 500 ml passaty pomidorowej
- 250 ml wina moscatel (mocne)
- 800 g mięsa wołowo wieprzowego
- 100 g boczku wędzonego
- 100 g boczku suszonego
- 6 pomidorów suszonych w oleju
- 2 szczypty tymianku
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- 1 łyżka masła
- 4 łyżki oliwy
Pokrojoną w drobną kostkę marchewkę, wraz z selerem należy zeszklić w garnku na rozgrzanej oliwie z masłem. Po chwili dorzucić pokrojone w kostkę boczki – gdy nie masz dostępu do suszonego boczku możesz użyć innego, np. gotowanego. Gdy tłuszcz lekko się z nich wytopi do garnka dorzucamy pokrojone w drobną kostkę cebule.
Gdy wszystkie warzywa się zeszklą, a boczek dobrze wytopi do garnka partiami wrzucamy mięso mielone. Rozdrabniamy je i dokładnie mieszamy z pozostałymi składnikami. Smażymy kilka minut co jakiś czas mieszając. W momencie, gdy woda z mięsa odparuje do garnka wlewamy wino i odparowujemy z niego alkohol. Następnie wrzucamy pokrojone w kostkę pomidory suszone i ponownie mieszamy.
Do garnka wrzucamy pozostałe składniki – bazylię w gałązkach, pomidory krojone, passatę pomidorową i rozdrobniony czosnek. Zmniejszamy siłę ognia do minimum i co jakiś czas mieszając dusimy ok. godziny – aż lekko zgęstnieje. Sos à la bolognese do naszej lasagne będzie po tym czasie gotowy do użycia.
Sos beszamelowy z parmezanem – składniki i przygotowanie
Zwykły sos beszamelowy w lasagne robi robotę. Jednak ten, który znajduje się w moim przepisie na lasagne to sos na sterydach. Poza podstawowymi składnikami znajduje się w nim parmezan, który nadaje charakteru i sprawia, że sos jest jeszcze bardziej kremowy, a lasagna jeszcze bardziej serowa. Lista składników poniżej:
- 100 g masła
- 80 g mąki pszennej
- 1 l mleka
- 100 g parmezanu
- Szczypta pieprzu i soli
- 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
Przygotowanie sosu beszamelowego zaczynamy od roztopienia masła w średnim garnku (więcej niż 1 litr). Do masła wsypujemy następnie mąkę i cały czas mieszając lekko podsmażamy. Ważne – mąki nie powinniśmy przypalić, a jedynie doprowadzić do stanu, w którym ulotni się jej mączny posmak. Masę zalewamy następnie mlekiem, wsypujemy starty parmezan, doprawiamy szczyptą soli, pieprzu i ok. 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej. Podgrzewamy na średnim ogniu cały czas mieszając – najlepiej trzepaczką – przez ok. 10 minut, aż do momentu, w którym sos beszamelowy wyraźnie zgęstnieje.
Składanie warstw
Ostatnim etapem przygotowania lasagne jest wyłożenie warstw w formie. Najlepiej użyć prostokątnych foremek, które ułatwią układanie makaronu. Jego warstwa musi być równa i wypełniać całą powierzchnię. W przypadku zaokrąglonych foremek trzeba się trochę namęczyć z dopasowaniem makaronu – m.in. łamiąc go do odpowiednich kształtów. Zanim zaczniesz rozgrzej piekarnik – lasagne pieczemy w temperaturze 180 – 200 stopni.
Reszta składników, które będą potrzebne:
- 2 paczki makaronu lasagne
- 2-3 kulki świeżej mozzarelli
- Kawałek parmezanu lub grana padano do tarcia
Warstwą od której rozpoczynamy składanie jest warstwa ragu. Rozprowadź odrobinę sosu po dnie formy, a następnie rozłóż na niej równą warstwę makaronu. Na nią nakłada się kolejną warstwę mięsnego sosu, następnie sos beszamelowy, kilka rozerwanych rękami kawałków mozzarelli i odrobinę tartego parmezanu (lub grana padano). Następnie znowu makaron i tak dalej… Staraj się tak dysponować składnikami, żeby w Twojej lasagne były co najmniej 4 warstwy (a najlepiej 5-6) makaronu. Ostatnia warstwa – wierzchnia – to makaron, ragu, beszamel i solidna porcja serów.
Złożoną lasagne przykrywamy folią aluminiową lub pokrywką naczynia żaroodpornego i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy ok. 35 minut pod przykryciem. Po tym czasie zdejmujemy przykrycie i zapiekamy lasagne jeszcze ok. 10 minut (lub do momentu, w którym powierzchnia ładnie się spiecze i zarumieni.
Po wyciągnięciu z piekarnika lasagne powinna chwilę odczekać. Przed pokrojeniem i podaniem warto dać jej 10 minut, dzięki czemu stanie się bardziej stabilna.
Przepis na lasagne z mięsnym ragu à la bolognese nie należy do trudnych. Wymaga jednak trochę wysiłku i uwagi. Warto jednak poświęcić czas na przygotowanie, bo końcowy efekt… co tu dużo mówić… przekonajcie się sami.