Shakshuka z papryką i świeżą kolendrą [Proste śniadanie]
Shakshuka szturmem wdarła się do jadłospisów Polaków. Chętnie przygotowywana w domach, serwowana w coraz większej liczbie restauracji. Nie mieliście okazji jej spróbować? Sprawdźcie przepis, który dla Was przygotowałem.
Czym właściwie jest shakshuka? To proste danie składające się w podstawowej wersji z pomidorów i jajek. Choć znamy je przede wszystkim z krajów Bliskiego Wschodu, to dotarło tam wraz z migrującymi ludami z Północnej Afryki. To migrantom wywodzącym się z Maroka, Tunezji czy Libii zawdzięczamy danie, które stało się gwiazdą śniadaniowych stołów. Do przygotowania shakshuki nie potrzeba wiele. Już same jajka i pomidory oraz odrobina przypraw wystarczą do pysznego śniadania. Warto jednak pokusić się o użycie większej ilości składników. Jedną z wersji, którą uwielbiam przygotowywać jest shakshuka z papryką i świeżą kolendrą.
Składniki na porcję dla 2 osób:
- Puszka pomidorów
- Pół czerwonej papryki
- Średnia czerwona cebula
- Pasta harissa
- Jajka – po 2-3 na osobę
Przygotowania zaczynamy od pokrojenia w średniej wielkości kostkę cebuli i papryki. To one będą stanowić jedną z warstw smakowych, które sprawią, że shakshuka będzie czymś więcej niż tylko papką z jajek i pomidorów. Pokrojone warzywa podsmażamy na rozgrzanej oliwie.
Shakshuka z papryką – magiczny składnik
Gdy cebula z papryką się zeszklą, dodajemy do nich magiczny składnik, który nada naszej shakshuce wyjątkowego, bliskowschodniego smaku – harissy. Popularna w krajach arabskich pasta harissa przygotowywana jest z papryczki chili, kuminu, kolendry, czosnku oraz oliwy, więc jeśli nie macie jej pod ręką użyjcie tych przypraw do przyprawienia swojej shakshuki. Uważajcie jednak – pasta jest bardzo ostra, więc łatwo przesadzić z ilością. Sugeruję użyć ok. 1 małej łyżeczki. Pastę podsmażamy razem z pozostałymi składnikami, żeby uwolniła aromaty.
Następnie na patelnię wlewamy puszkę krojonych pomidorów. Można użyć również świeżych, ale czekanie aż zmiękną, puszczą soki i się zredukują zajmuje więcej czasu, dlatego te z puszki są jak najbardziej ok. Podobnie, jak w przypadku innych sosów na bazie pomidorów zmniejszamy ogień i chwilę gotujemy, żeby nadmiar wody odparował, a smaki smażonych warzyw i harissy się skondensowały.
Shakshuka nie byłaby shakshuką bez jajek. Gdy sos się zagęści (potrzeba na to ok. 5-10 minut) dopraw go do smaku solą. Następnie, za pomocą łyżki zrób w nim zagłębienie i wbij w nie delikatnie jajko. Powtórz czynność dla każdego jajka starając się, żeby każde z nich było oddzielone sosem od kolejnego, zmniejsz ogień i pozwól im się gotować. Im dłużej, tym bardziej ścięte będą jajka.
Moim zdaniem najlepsze są takie, w których żółtko jest płynne – gdy rozgniecie się je widelcem i wymiesza z sosem doznania smakowe są niesamowite. Polecam również gotować shakshukę pod przykryciem, żeby jajka równomiernie się ścinały. Gdy osiągną pożądany przez Ciebie stan shakshuka z papryką jest gotowa. Posyp ją posiekaną kolendrą i podawaj póki jest ciepła w towarzystwie grzanek przetartych ząbkiem czosnku.
Masz ochotę na coś innego? Sprawdź przepis na pyszne śniadanie: Bagietka śniadaniowa z jajkiem sadzonym [Proste śniadania]