Smażona fasola czyli meksykańskie Frijoles Refritos [Przepis]
Z hiszpańskiego to Frijoles Refritos, po angielsku – refried beans, po Polsku – smażona fasola, czyli popularny i smaczny dodatek wywodzący się z kuchni meksykańskiej i Tex-Mex.
Fasola towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Na terenach Ameryki Południowej i Centralnej – skąd się wywodzi – uprawiano ją już ponad 7 tys. lat temu. To sporo! Zwłaszcza w stosunku do wieku potrawy, która będzie bohaterem dzisiejszego przepisu. Frijoles Refritos, refried beans lub po prostu smażona fasola to danie wymyślone na północy Meksyku raptem trochę ponad 100 lat temu.
Pomimo młodego wieku – chociażby w stosunku do guacamole i czerwonej salsy, których korzenie sięgają czasów Azteków – smażona fasola stała się popularnym dodatkiem do dań kuchni meksykańskiej, którego sława w ekspresowym tempie obiegła cały świat.
Czym jest refried beans, czyli meksykańska smażona fasola?
Zacznijmy od angielskiej, mogącej wprowadzać w błąd nazwy. Refried – wbrew pozorom nie oznacza tutaj konieczności kilkukrotnego smażenia fasoli. Anglojęzyczna nazwa sugerowała się hiszpańską, która z kilkukrotnym smażeniem nie ma nic wspólnego. Tak naprawdę refried beans to po prostu dobrze wysmażona fasola wraz z dodatkami, która idealnie współgra z daniami kuchni meksykańskiej. Nie mogło jej więc zabraknąć w uczcie, którą będziecie w stanie przygotować gdy skończę tę serię wpisów!
Jakiej fasoli używać do Frijoles Refritos?
Podobnie jak z innymi daniami kuchni meksykańskiej, wybór użytej fasoli zależał w dużej mierze od regionu. Pierwotnie przepisy mówią o fasoli pinto, ale nie jest to regułą. Dobrą smażoną fasolę jesteście w stanie przygotować z każdego rodzaju – pinto, czarnej, czerwonej czy miksu wymienionych (ja użyłem pinto i czarnej).
Oryginalnie, fasolę wykonuje się od podstaw – najpierw moczy ziarna, następnie gotuje, a na koniec dopiero smaży. Nic jednak nie stoi na skróceniu procesu i wsparcia się fasolą z puszki. To praktyczniejsze – i przede wszystkim szybsze – rozwiązanie, które nie wpływa na efekt końcowy. Należy jednak pamiętać o tym, żeby zachować płyny z puszki! Przepis na meksykańską smażoną fasolę, który dla Was przygotowałem wykorzystuje to ułatwienie.
Frijoles Refritos – składniki
- 2 puszki fasoli (pinto/czerwona/czarna/miks)
- 1 papryczka jalapeño
- 1 cebula
- 4 łyżki smalcu wieprzowego
- 2 łyżeczki papryki wędzonej
- 1 łyżka oregano
- 1 ząbek czosnku
Przygotowanie smażonej fasoli
Wybraną fasolę odsączamy na sitku nad naczyniem, do którego zbierzemy płyny.
W dużej patelni – najlepiej takiej, po której będziemy mogli bez żalu jeździć ugniataczką do ziemniaków lub widelcem – roztapiamy smalec wieprzowy. Gdy tłuszcz dobrze się rozgrzeje wrzucamy do niego pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Smażymy ją dokładnie do momentu aż dobrze się zarumieni, a nawet będzie na skraju przypalenia. Pod koniec smażenia dodajemy posiekaną papryczkę jalapeño, paprykę wędzoną oraz posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek.
Gdy dodana papryka i czosnek uwolnią swoje aromaty dorzucamy odsączoną fasolę. Wszystko dokładnie mieszamy i lekko miażdżymy ugniataczką – tak, żeby skórka każdego ziarna fasoli popękała. Zmniejszamy ogień na średni i gdy mieszanka się podgrzeje i zacznie bulgotać dolewamy do niej ok. ⅕ płyny odsączonego z fasoli oraz doprawiamy oregano. Ponownie ugniatamy, tym razem już dokładniej i co jakiś czas mieszając smażymy.
Proces dolewania i rozgniatania powtarzamy do momentu, w którym skończy się nam cały płyn. Chodzi o to, żeby z fasoli pod wpływem naprzemiennego smażenia, dolewania płynu, ugniatania i mieszania zrobiła się w miarę jednolita, gęsta pasta. Wraz z upływającym czasem z pewnością zauważycie zmianę konsystencji.
Meksykańska smażona fasola jest gotowa krótko po tym, jak odparujemy nadmiar po dodaniu ostatniej porcji płynu. Konsystencja nie powinna być zbyt gęsta – pasta musi bez problemu się rozsmarowywać. Na koniec fasolę doprawiamy delikatnie solą. Możemy również dodać odrobinę pieprzu cayenne dla podkręcenia pikantności.
Gotowa smażona fasola będzie nam potrzebna do przygotowania meksykańskiej uczty, ale możecie wykorzystać ją również do nachosów, burrito, jako dodatek do mięs czy dań z ryżem, a także do smarowania domowych tortilli.