Sos grzybowy do makaronu z grzybów leśnych
Pomysł na szybki obiad,  Przepisy na kolację,  Przepisy na obiad,  Przepisy z makaronem

Sos grzybowy – prosty sos z grzybów leśnych do makaronu [Przepis]

Grzybobranie – mówi Wam to coś? Do tej pory nie byłem fanem tego typu rozrywek. W końcu… nie bez powodu mówi się o “emocjach jak na grzybach”. Rozrywka dla starych ludzi, nie? No i najwyraźniej prawie 30-tka to już starość, bo jedno z ostatnich słonecznych popołudni w roku postanowiliśmy spędzić w lesie. Na grzybach, a jak! 

Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, czy jakoś tak. My z lasu pierwszy raz wyszliśmy z niewielką ilością grzybów. Wystarczającą jednak do tego, żeby coś ugotować! Sos grzybowy wydawał się dobrym pomysłem. Zmęczony grzybobraniem nie chciałem jednak kombinować, szukać mięsa czy dodatkowych składników. I tak mniej więcej powstał przepis na prosty sos z grzybów leśnych do makaronu. Dodam – prosty i pyszny! 

Składniki na prosty sos grzybowy (3 porcje): 

  • 250 g makaronu (Penne, Pennoni Rigati)
  • 1 duża cebula
  • Ok. 0,5 kg leśnych grzybów (podgrzybki, prawdziwki)
  • 100 ml białego wina
  • 250 ml (kubeczek) śmietanki 30%
  • 50 g tartego Grana Padano
  • Natka pietruszki – garść
  • 0,5 łyżeczki tymianku
  • Szczypta rozmarynu
  • Sól i pieprz
  • 5 łyżek masła
  • Oliwa

Gotowanie (ok. 45 minut): 

Przygotowania sosu rozpoczynamy od oczyszczenia grzybów. Grzyby leśne i cebulę kroimy w drobną kostkę. W dużej patelni – w której poza sosem zmieści się i makaron – roztapiamy ok 4 łyżki masła i 2 łyżki oliwy. Na rozgrzanym tłuszczu szklimy dobrze cebulę. Do zeszklonej cebuli dorzucamy przygotowane leśne grzyby. Doprawiamy dwoma szczyptami soli i odrobiną świeżo zmielonego pieprzu.

Smażone grzyby leśne do sosu grzybowego Pana Zwałki

Gdy grzybki zmiękną, a uwolnione płyny odparują na patelnię wlewamy wino i dodajemy pozostałe przyprawy – pół łyżeczki tymianku i szczyptę rozmarynu. 

W międzyczasie przygotowujemy makaron – w odpowiednim garnku doprowadzamy wodę, a następnie obficie ją solimy (nie na odwrót). Makaron gotujemy al dente – „na czuja” lub trzymając się instrukcji. Wróćmy jednak do sosu

Mieszając co jakiś czas odparowujemy wino i inne płyny. Sos grzybowy na tym etapie nie powinien być płynny, a dobrze zagęszczony. Odparować powinien również cały alkohol – jego zapach i smak nie jest pożądany. 

Grzyby leśne do sosu grzybowego do makaronu

Gdy sos z grzybów leśnych się zagęści wrzucamy do niego umytą i dobrze posiekaną natkę pietruszki – ¾ przygotowanej porcji. Po dokładnym wymieszaniu zmniejszamy ogień pod patelnią i wlewamy do sosu śmietankę. Mieszając doprowadzamy do jej zagotowania. Ostatnim składnikiem sosu jest starty Grana Padano. Podobnie jak w przypadku pietruszki wrzucamy jedynie ¾ porcji, a następnie dokładnie mieszamy, by ser się rozpuścił i połączył z sosem. 

Sos grzybowy ze śmietanką i tartym serem do makaronu

W tym momencie makaron powinien być już gotowy. Nim go odcedzimy, do patelni, w której znajduje się prawie gotowy sos grzybowy wlewamy 5-10 łyżek wody, w której się gotował. Po wymieszaniu, skrobia zawarta w wodzie powinna nadać sosowi kremowej konsystencji. Odcedzony makaron wrzucamy na patelnię i mieszamy aż w całości pokryje się sosem. 

Pozostałą natkę pietruszki i starty Grana Padano mieszamy ze sobą. Mieszanką posypujemy po wierzchu nałożony na talerz makaron z sosem z grzybów leśnych.

Sos z grzybów leśnych do makaronu - przepis Pana Zwałki

Sos grzybowy to nie to czego szukasz? Sprawdź wpis: Sosy do makaronu – podstawowe sosy, które musisz znać!

 

Slow Food | Fast Food | Comfort Food Mój punkt widzenia na kuchnię i gotowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Podobał Ci się przepis? Zaobserwuj mnie w jednym z wybranych miejsc i bądź na bieżąco z kolejnymi!